راهنمای نگارش مقالات

راهنمای نگارش مقالات

نوشته شده در نویسنده 89
به اطلاع پژوهشگران گرامی می­رساند مقاله‌های ارسالی به این مجله علمی پژوهشی باید مطابق راهنمای نگارش زیر تدوین شده باشند. در غیر این صورت مقاله مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

شرایط و نکات اولیه اخلاقی

 1. نویسنده مسئول (نویسنده رابط،) مسئولیت جمع آوری مقاله و ارائه آن را به دبیرخانه همایش ، عهده دار بوده است و تمام نویسندگان در جریان متن نهایی این مقاله بوده و از ارسال مقاله به این سایت مطلع هستند.  همچنین نویسندگان با ارسال مقاله به سایت اعلام می کنند که مقاله به هیچ زبان دیگری و به هیچ مجله دیگری ارسال نشده و به چاپ نرسیده است. در غیر این صورت بدیهی است که طبق قانون مصوب نشریات، نویسنده یا نویسندگان به صورت مادام از نشر مطلب در مجله و مجلات تحت پوشش ناشر محروم و مقاله آنان نیز در صورت صلاح دید سردبیر حذف خواهد شد.
 2. اصول نگارش رعایت شود. به طور مثال نقطه و کاما به کلمه قبل از خود چسبیده و از کلمه بعد از خود یک فاصله دارند. نیم‌فاصله‌ها رعایت شود.
 3. در قسمت سپاسگزاری باید مشخص شود که مقاله ارسالی حاصل طرح تحقیقاتی یا پایان نامه بوده و شماره ثبت، تاریخ ثبت، محل ثبت و تأمین کننده منابع مالی ذکر گردد.
 4. هیئت داوران در رد یا پذیرش مقالات آزاد است و از پس دادن مقاله و ملحقات آن معذور است.
 5. اصول اخلاق در انجام پژوهش رعایت شده است.
 6. مقالات ارسالی در ابتدا توسط هیئت داوران به صورت کلی بررسی میگردد و چنانچه از نظر محتوا و ساختار با ضوابط همایش  مطابقت داشته باشد برای داوری فرستاده می‌شود. داوران از میان مجرب‌ترین افراد متخصص در رشته مرتبط انتخاب میشوند. اگر مقاله از نظر داوران قابل چاپ باشد نظرات و اصلاحات ایشان پس از بررسی هیئت داوران  به نویسنده مسئول ارائه خواهد شد.
 7. نویسنده به مدت حداکثر ۲ هفته وقت خواهد داشت نسخه اصلاح شده را ارسال نماید که مجدداً جهت داوری فرستاده شود
 8. استفاده از مندرجات سایت با ذکر کامل مأخذ آزاد است

انواع مقالات مورد پذیرش در این نشریه شامل  موارد زیر است.

۱. مقالات اصیل (Original Article): که در اولویت چاپ  است و شامل حداکثر ۴۵۰۰  کلمه و حداکثر ۸ تصویر/جدول می­باشد. در مقاله اصلی بایستی حداکثر به ۳۰ منبع ارجاع داده شود.
۲. مقالات مروری (Review Article): در این نوع مقالات بایستی نویسنده احاطه کامل بر موضوع مقاله داشته باشد و ضروری است که شامل حداکثر ۷۰۰۰ کلمه است. حداقل به ۳۰ منبع ارجاع داده می­شود که در این بین بایستی حداقل سه منبع از فعالیت­های پژوهشی خود نویسنده پیرامون موضوع مقاله باشد. مقالات مروری به مروری سیستماتیک و متا آنالیز تقسیم بندی می شوند.
۳. گزارش‌های موردی (Case Reports): مورد گزارش شده از موارد نادری باشد که شناخت و نگاه تازه‌ای در زمینه علائم، روش‌های تشخیصی یا درمانی و گزارش موارد نادر طبیعی و غیرطبیعی حاصل نماید و حداکثر بایستی به ۱۰ منبع ارجاع داده شود و شامل حداکثر ۲۵۰۰ کلمه و ۴ تصویر می­باشند.
۴.  گزارش‌های کوتاه (Short Communication):  این مواد ساختار مشابه مقالات پژوهشی دارند با این تفاوت که یافته­های مطالعه اندک است. این مقالات در حداکثر ۲۵۰۰ کلمه تنظیم ‌شده‌اند و حداکثر به ۱۵ منبع ارجاع داده می­شود.
پذیرد.

 صفحه عنوان

 صفحه عنوان شامل، عنوان کامل مقاله، عنوان کوتاه مقاله، نام نویسندگان، آدرس علمی نویسندگان، و مشخصات کامل تماس با نویسنده مسئول و اعلام تعارض منافع است.

شرایط انتخاب عنوان مقاله
عنوان  مقاله نباید تکراری باشد و توسط نویسنده دیگری در مقاله دیگری به زبان مجله یا هر زبان دیگری به چاپ رسیده باشد.
عنوان مقاله باید گویای مطالعه باشد و از ذکر فرمول و علائم اختصاری خودداری شود.
عنوان باید حاوی متغیرهای اصلی پژوهش باشد و کلمات اضافی نداشته باشد.
اگر مقاله ارسالی به مجله از نوع توصیفی است زمان و مکان مطالعه آورده شود ولی برای سایر انواع پژوهش این کار ضرورت ندارد.

شرایط انتخاب عنوان کوتاه مقاله
عنوان کوتاه مقاله در هنگام صفحه آرایی و برای دسته بندی مقاله استفاده می شود و باید حداکثر ۸۰ کاراکتر باشد.

نام نویسندگان
در زیر عنوان بایستی نام کامل مؤلفین به همراه درجه علمی آنها، دانشکده ، دانشگاه و شهر محل اشتغال مؤلفین ذکر گردد. نویسنده مسئول( پاسخگو) با علامت ستاره مشخص شده و مشخصات کامل ایشان به همراه پست الکترونیک ، تلفن محل کار، نمابر و تلفن همراه ذکر شود.

مرکز تحقیقات، گروه، دانشکده، دانشگاه، شهر، کشور

در صورتی که تعارض منافع درج نگردد، به منزله وجود عدم تعارض بین نویسندگان در نظر گرفته میشود.

 صفحه آرایی متن مقاله

در نگارش و صفحه آرایی مقاله توجه به اصول کلی زیر ضروری است:
 1. مقاله باید در اندازه A۴  و تک ستون به وسیله نرم افزار مایکروسافت آفیس نسخه ۲۰۰۷ به بالا نوشته شود. همچنین مقالاتی که در قالب مجله و با Latex نوشته شده باشند، مورد قبول است.
 2. فونت مقاله B Nazanin و اندازه متن سایز ۱۴ باشد. تیترها از نسخه Bold شده همین فونت و در همین سایز نوشته شود. فاصله خط ها، Single در نظر گرفته شود.
 3. آئین نگارش زبان فارسی رعایت شده و از به کار بردن کلمات خارجی که معادل رسا در فارسی دارند خودداری شود
 4. شماره صفحات در وسط و پایین صفحات درج شود.
 5. تعداد جداول، نمودارها و تصاویر بایستی متناسب با حجم مقاله باشد. حداکثر  ۷ جدول، عکس و نمودار، قابل پذیرش است.
 6. جداول به شماره های ایرانی، نامگذاری شود مانند « جدول ۱. » «شکل ۱.»
 7. مطالب داخل جداول و نمودارها و نیز توضیحات جداول نمودارها و تصاویر بایستی به زبان فارسی باشد.
 8. اعداد فارسی با اعشار (/) و اعداد انگلیسی با نقطه (۰) نوشته شوند.
 9. هریک از تصاویر و جداول و نمودارها بایستی در مکان خود و درون متن مقاله جایگذاری گردد.
 10. فایل اکسل نمودارها بصورت جداگانه ارسال گردد.
 11. توضیحات جداول نمودارها و تصاویر بایستی بصورت کامل نویسنده شود. توضیحات تصاویر و نمودارها در زیر شکل و توضیحات جداول در بالای جدول درج شود.
 12. هریک از تصاویر بایستی با فرمت JPEG یا TIFF و با وضوح تصویر حداقل ۳۰۰dpi  برای نشریه ارسال گردد.
 13. جداول، نمودارها و تصاویر بایستی به ترتیب در طول مقاله شماره گذاری شوند.
 14. هر جدول بایستی یک عنوان در بالای جدول داشته باشد.
 15. هر یک از تصاویر و نمودارها باید یک عنوان در زیر آنها داشته باشند.
 16. در متن مقاله می توان از کلمات اختصاری استاندارد استفاده نمود. البته در اولین بار کاربرد واژه اختصاری بایستی نام کامل آن در پرانتز بیان گردد.
 17. در متن مقاله بهتر است از نام ‍ژنریک داروها استفاده شود و در اولین بار استفاده از نام دارو بایستی نام شرکت سازنده و شهر و کشور تولیدکننده، داخل پرانتز ذکر شود.
 18. فایل پرسشنامه بصورت جداگانه به عنوان ضمیمه ارسال گردد.
 19. فرم تعهدنامه مالکیت معنوی مقاله به امضا تمام نویسندگان رسیده و در سیستم ارسال مقاله ثبت گردد. مسئولیت صحت امضا تمام نویسندگان با نویسنده مسئول است.

شیوه نگارش مقاله پژوهشی اصیل

چکیده و کلمات کلیدی
چکیده مقاله پژوهشی شامل حداکثر ۲۶۰ کلمه است.  کلمات کلیدی ۳ – ۷ واژه کلیدی از واژگان عناوین مباحث پزشکی ( Mesh ) توصیه می‌گردد. کلیدواژگان غیر پزشکی در گوگل باید قابل جستجو باشند.
چکیده مقاله بایستی به هر دو زبان فارسی و انگلیسی ارسال شود و متن چکیده انگلیسی و فارسی بایستی باهم مطابقت داشته باشند.
چکیده مقالات پژوهشی و گزارش‌های کوتاه به تفکیک شامل ۴ قسمت زمینه و هدف، مواد و روش‌ها، یافته‌ها و نتیجه‌گیری است. توصیه می‌شود نسبت ۱-۲-۲-۱ در نوشتن خلاصه با چهار عنوان فوق لحاظ شود. چکیده انگلیسی باید منطبق با چکیده فارسی باشد و در بخش‌های Background، Methods، Results، Conclusion و Keywords تنظیم و در حدود ۲۶۰ کلمه باشد.
مقدمه
در این قسمت هدف مقاله بیان شده و اهمیت و ضرورت بررسی می گردد. مقدمه حداکثر ۷۰۰ کلمه است. مقدمه شامل  ۱. پیشینه و توضیح موضوع با ذکر رفرانس۲. ضرورت انجام تحقیق. ۳. سؤالات بدون پاسخی که این تحقیق به آن‌ها پاسخ می‌گوید و بیان این موضوع که چگونه نتایج این تحقیق می‌تواند به رفع ابهامات کمک کند. ۴. تعریف اصطلاحات تخصصی یا اختصارات علمی. ۵. هدف تحقیق به نحو روشن می باشد.
روش بررسی
به‌نحوی باید نوشته شود که هر خواننده‌ای بتواند با آن، تجربه نویسنده مقاله را تکرار کند، در این بخش نمونه های مورد مطالعه و خصوصیات دموگرافیک آنها، چگونگی انتخاب نمونه ها، نحوه جمع آوری اطلاعات (مثلا پرسشنامه) روش های آزمایشگاهی و تجهیزات مورد استفاده ( اعم از روش مصرف، کارخانه سازنده و ..) و نیز روش های آماری مطالعه، معیارهای ورود و خروج، به طور کامل شرح داده شوند.
بصورت اختصار روش بررسی شامل، موارد   ۱. زمان و مکان اجرای پژوهش ۲. سوژه‌ها و نمونه‌های مورد آزمون و ملاک انتخاب.، روش نمونه‌گیری و منطق تعداد نمونه (این قسمت بسیار مهم است و در ابتدای امر مورد کارشناسی قرار می‌گیرد) ۳. نحوه جمع‌آوری اطلاعات. ۴. رعایت موازین اخلاق در پژوهش. ۵. ابزارهای اندازه‌گیری. ۶. آزمون‌های آماری.
نام کشور و شرکت سازنده مواد و دستگاه‌ها در میان قسمت های مقاله به انگلیسی نوشته شوند.
یافته ها
متن این قسمت بایستی مختصر و گویا باشد. به طوریکه تمام متغیرها را بررسی کرده و چکیده ای از جداول و نمودارها را بیان نماید. در صورتی که داده های یک جدول به طور کامل در متن مقاله بیان شده از آوردن جدول خودداری شود. با توجه به محدودیت صفحات مجله، بدیهی است از تکرار ارایه مطالبی که در متن آورده شده‌اند در جداول و بالعکس باید اجتناب نمود، جداول و نمودارها فارسی باشند. عکس‌ها، نمودارها و جداول مربوط به مقاله به‌همراه توضیحات آن‌ها بایستی در متن مقاله و با شماره گذاری فارسی مشخص شوند.
بحث
در ابتدا نتیجه حاصله از مطالعه به اختصار بیان می شود. البته موارد ارائه شده در مقدمه و یافته ها نباید با جزئیات در این قسمت تکرار شود. در این قسمت به جنبه های مهم مطالعه تاکید شده و ضمن مرور سایر مقالات در این زمینه به مقایسه این مطالعه با سایر مطالعات پرداخته، نتایج حاصله با اهداف اولیه مطالعه مقایسه و تعبیر و تفسیر خواهد شد. پیشنهادات لازم ارائه گردد و نقاط قوت و ضعف مطالعه بیان شود.
نتیجه گیری
در پایان در حد یک پاراگراف نتیجه گیری نهایی و در مجموع آنچه که از این تحقیق به علم اضافه شده آورده می شود.
سپاسگزاری
از سازمان حمایت کننده، افراد شرکت کننده در مطالعه و به طور کلی تمام افرادی که محقق را به صورت مادی و معنوی یاری نموده اند در صفحه مجزا آورده شود. در صورتی که مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی باشد شماره ثبت IRCT باید ذکر شود و نیز در پژوهشهای مداخله ای بر انسان یا حیوانات، تایید یه کمیته اخلاق بایستی ارسال گردد.
فهرست منابع
چنانچه منابع با نرم افزار EndNote نوشته و درج شوند، نیاز به رعایت نوع منبع خاصی نیست. در غیر این صورت فرمت ونکوور، در متن کروشه، نام مجلات خلاصه ذکر شود. برای مطالعه متن دقیق روش درج منابع را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *